top of page
  • תמונת הסופר/תאדוה לוטן

סליחה, נפגשנו? אנחנו מכירים?

לפני זמן קצר נחת באינבוקס מייל שגרם לגבות שלי להתרומם.

המייל הגיע מאחת, יעל רוזנולד, ממשרד יחסי ציבור כלשהו, שמזמינה אותי לכתוב על איזשהו פתרון טכנולוגי שהם עושים לו יחסי ציבור.  עד כאן הכל טוב – אין לי בעיה עם ההזמנה, אני לא מחוייבת לכלום, הם גם לא מציעים לי שום טובות הנאה תמורת סיקור כזה – מצויין. גם ברור שהמייל לא נשלח רק אלי אלא לעוד בלוגרים בתחום (השם שלי במייל מופיע בצבע אחר מאשר שאר הטקסט) וגם זה בסדר גמור.

אבל הניסוח של המייל עצמו גרם לי לתהות האם הגברת רוזנולד  לא התבלבלה קצת בכל מה שקשור למידת הקירבה שיש בין אנשים באינטרנט. הנה המייל (הסמיילי במקור) – הורדתי ממנו את ההתייחסות לפתרון הטכנולוגי, לו ניתן פוסט נפרד:

אדוה שלומות רבות, מקווה ששלומך טוב מאד עד מצוין ביום שלישי זה של השבוע  🙂 אשמח לברר איתך היתאים מפגש הדגמה/שיחה טלפונית/אייטם אחר כל שהוא בבלוגך בנושא הבא – <תיאור של פתרון טכנולוגי כלשהו> מה דעתך? היתאים? ממש אשמח לשמוע ממך. ממש 🙂 המשך יום נפלא, יעל רוזנולד <שאר פרטי הקשר>

נכון, אני מפרסמת את הבלוג בשמי המלא ובתגובות אפילו מופיעה התמונה שלי. אבל מכאן ועד לנימת ההיכרות האישית הלוחצת סטייל “אכלנו מאותו המסטינג”, צריך להיות מרחק גדול. אולי מדובר בסגנון אישי, אני לא יודעת, אבל נראה לי שלא זה העניין. גל מור כתב לפני כמה ימים על כך שבבלוגים ובמדיה החברתית אנחנו לא כותבים אלא משוחחים, ואני חושבת שהוא צודק. שיחה מעצם טיבה מעודדת תחושת קירבה, ונכון שיש אנשים שאני קוראת ברשת שאני מרגישה כאילו אני מכירה אותם יותר מאשר אני מכירה אנשים שאני פוגשת ב”מציאות”.

אולם זו תחושה מטעה, וצריך להזהר ממנה. כשאני קוראת את מה שמישהו כתב, מדובר בהיכרות חד-כיוונית, ומוטה מראש. אנחנו לא באמת מכירים את מי שאנחנו קוראים, ובפירוש איננו מבססים מולו מערכת יחסים מולו. אפשר לבסס אותה, אבל זה דורש הדדיות, שיחה אמיתית דו-כיוונית.

כל עוד ההדדיות הזו לא קיימת, העובדה שהכל פה וירטואלי לא אומרת שאפשר לזרוק לעזאזל כללים בסיסיים של התנהלות אנושית חברתית. למשל, לא נשלח מייל שדורש ממי שמנהל בלוג על וורדפרס, לעזור לנו להקים בחינם בלוג חדש (יקום הבלוגר שזה לא קרה לו). למשל, לא ניכנס לפורום מבלי להציג את עצמנו ומבלי לשים לב לכללים הנהוגים באותו קבוצה. ולמשל, לא נפנה למישהו שאנחנו לא מכירים מעבר לקריאת הבלוג שלו (אם בכלל), בטון שמרמז כאילו רק אתמול יצאנו לבלות ביחד.

לשאלתך, יעל, אני אשמח להציץ על הלינק ששלחת, ואם זה יראה לי מעניין, אשמח לכתוב על הנושא.

Comments


את הבלוג שלי אני מנהלת למעלה מעשור וכתבתי בו על שלל נושאים: מקצועיים, אישיים, פוליטיים, חינוכיים ואפילו כאלו שקשורים לתזונה ודיאטה.

אני יועצת עסקית-טכנולוגית והמומחיות שלי היא לחבר את היעדים העסקיים של הארגון עם הצרכים האמיתיים של הלקוחות על מנת לייצר את הפתרון הטכנולוגי הנכון והחדשני שהארגון יוכל ליישם ביעילות. אני מתמחה בדיגיטל וחווית לקוח, אדפטציה של הארגון לעידן הדיגיטלי - והרבה יותר מזה. אני גם חובבת נלהבת של מדע, טכנולוגיה, היסטוריה ומדע בדיוני. אני מעבירה הרצאות העשרה בנושאים האלו ובנוסף אני מנחה פאנלים ואירועים. והאם ציינתי שאני מנכ"לית בהתנדבות של עמותת מדעת? 

053_edited.jpg

אדוה לוטן

פוסטים אחרונים
bottom of page